www.dajspokoj.com - Spokój to cisza, której warto szukać w Tatrach – blog Kasi Bilskiej | Temperatura wrzenia
Spokój to cisza, której warto szukać w Tatrach. Zakopane choć inne niż dawniej nadal ciekawi. Tylko od nas zależy czy potrafimy ten spokój odnaleźć. „Daj spokój” to blog autorski o Tatrach, Zakopanem, miejscach, ludziach i wydarzeniach.
zakopane, tatry, spokój, kawa, zakochaj się w kawie, daj, góry,
34
post-template-default,single,single-post,postid-34,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Temperatura wrzenia

spokoj_1_1

Woda jest bardzo ważnym składnikiem świeżo zaparzonej kawy. Gdy zamieszkałam w Zakopanem zauważyłam, że temperatura wrzącej wody nie osiąga 100 stopni Celcjusza! Zwykle była to temperatura ok. 90-94 stopni C. Zaczęłam drążyć temat.

Wrzenie to proces, w którym ciecz przechodzi w postać gazu. Przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym, które wynosi 1013 hPa temperatura wrzenia wody wynosi 100 stopni Celcjusza. Im niższe jest ciśnienie tym niższa jest temperatura wrzenia wody. Z takim zjawiskiem można się spotkać właśnie w górach na dużej wysokości.
Przykładowo w Himalajach na wysokości 6000 m n.p.m. gdzie ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 480hPa zagotowanie herbaty jest nie lada wyczynem. Poza tym część ekstraktów nie uwalnia się z liści. Jestem ciekawa, jak smakowałaby czarna kawa z dippera na wysokości obozu drugiego.

 

Kawa to 2-gi po ropie naftowej surowiec, którym w największej ilości handluje się na świecie. Z jednej strony jest to produkt powszechnie dostępny, a z drugiej bardzo niedoceniany.

 

O tym i wielu innych ciekawych aspektach związanych z kawą będzie można posłuchać podczas:

Pierwszych otwartych warsztatów kawowych pod Tatrami, na które już teraz serdecznie zapraszam!

 

Termin warsztatów w ramach wydarzenia Nenukko x Kawiarnia Strych przypada na 30,31.01 i 1.02.2015 w Zakopanem.

 

Nenukko to zespół projektowy proponujący unikatową odzież, który nierzadko wspiera ciekawe przedsięwzięcia.

 

Kawiarnia Strych to nowo-otwierana przestrzeń w kamienicy przy Krupówkach 4A.
Miejsce gdzie przy filiżance kawy, dobrym ciastku czy zdrowych przekąskach będzie można znaleźć chwilę spokoju, patrząc na najbardziej zatłoczoną ulicę Zakopanego z góry.

 

Szczegółowy harmonogram poniżej! Serdecznie zapraszam!!! Będzie gorąco!

 ZAKOchaj-1400