www.dajspokoj.com - Spokój to cisza, której warto szukać w Tatrach – blog Kasi Bilskiej | KAWA n.p.m.
Spokój to cisza, której warto szukać w Tatrach. Zakopane choć inne niż dawniej nadal ciekawi. Tylko od nas zależy czy potrafimy ten spokój odnaleźć. „Daj spokój” to blog autorski o Tatrach, Zakopanem, miejscach, ludziach i wydarzeniach.
zakopane, tatry, spokój, kawa, zakochaj się w kawie, daj, góry,
371
post-template-default,single,single-post,postid-371,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

KAWA n.p.m.

Wspominając ostatnią edycję „ZAKOchaj się w kawie” bez przerwy myślę o wodzie. Woda to jeden z 4 żywiołów, bez którego nie byłoby życia. Bez wody nie byłoby kawy. A bez kawy prawdopodobnie wielu nam brakowałoby chwili wytchnienia w ciągu dnia.

kawanpm-22_dajspokoj.com

Organizacja wydarzenia takiego jak „ZAKOchaj się w kawie” to kilka tygodni wytężonej pracy. Zdecydowanie nie można tego porównać do wyprawy himalajskiej 🙂 Jest jednak coś co łączy oba tematy. To droga jaką należy pokonać wierząc, że cel zostanie osiągnięty. Dzięki przychylności wspaniałych ludzi z powodzeniem zorganizowaliśmy wydarzenie. Jest mi szczególnie miło, że Kinga Baranowska – wybitna polska himalaistka przyjęła nasze zaproszenie, a Pan Apoloniusz Rajwa meteorolog, Przewodnik Tatrzański, grotołaz i wielki miłośnik gór przygotował specjalnie na tę okazję pouczającą prezentację o wodzie.

kawanpm-8_dajspokoj.com

Zdjęcie prezentuje sprzęt do domowych metod parzenia kawy (od lewej aeropress, chemex, French press, moka ekspres) oraz kawę na pierwszym planie.

kawanpm-30_dajspokoj.com

Zdjęcie drip stacji z dripperami (stożkowe urządzenie kawy do parzenia kawy metodą przelewową), aeropressem (podłużne urządzenie wyglądające jak wielka strzykawka – do parzenia kawy pod niewielkim ciśnieniem) oraz serwerami (naczyniami na zaparzoną kawę).

Spotkanie odbyło się 29 kwietnia pod nazwą KAWA n.p.m. w kawiarni STRH Cafe & Gallery, której właścicielką jest Paulina Rzankowska. Każdy z poruszonych tematów jest w mojej ocenie ciekawy, ale też bardzo złożony. Naszym wspólnym celem było zaciekawić zgromadzonych Gości górsko-kawowymi opowieściami.

Na początku spotkania Pan Apoloniusz przekazał cenne informacje o wodzie – życiodajnej substancji, której nie można niczym zastąpić. Korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy meteorologa Pan Apoloniusz opowiadał o obiegu wody w przyrodzie, właściwościach i różnych stanach skupienia wody. Prezentacja była wzbogacona barwnymi zdjęciami, które wywarły na uczestnikach wrażenie. Moimi ulubionymi okazały się zdjęcia chmur. Z zachwytem zerkałam również na fotografie lodowców i obozów rozbitych na stromych zboczach gór.

kawanpm-24_dajspokoj.com

Pan Apoloniusz Rajwa w trakcie prelekcji

kawanpm-33_dajspokoj.com

Kolejnym punktem spotkania była poprowadzona przeze mnie prezentacja domowych metod parzenia kawy. Podczas tej części można było dowiedzieć się na co zwrócić uwagę parząc kawę w domu; co wpływa na jej jakość; jakie są najlepsze sposoby przechowywania kawy oraz jakich domowych metod i akcesoriów możemy użyć. Kroplę uwagi poświęciłam również wodzie, która stanowi ok. 98% naparu kawowego.

kawanpm-29_dajspokoj.com

Następnie omówiłam i przygotowałam kawę w French pressie, aeropressie, a na sam koniec w moka ekspresie. Nowością dla wielu zgromadzonych było spienienie przeze mnie mleka w French pressie. Jest to znana i lubiana wśród Baristów metoda na przygotowanie w domu kawy latte czy cappuccino. Zaprezentowałam również przygotowanie kawy w wersji turystycznej używając palnika gazowego. Dzięki temu udowodniłam, że przygotowanie kawy poza domem jest możliwe.

kawanpm-35_dajspokoj.com

kawanpm-42_dajspokoj.com

kawanpm-89_dajspokoj.com

Po części kawowej nadszedł czas na wyczekiwane przez wszystkich spotkanie z Kingą Baranowską –  wspaniałą polską himalaistką, która zdobyła 9 z 14 ośmiotysięczników. Kinga opowiadała nie tylko o swoich wyprawach, sportowym przygotowaniu, ale również o przygotowaniu mentalnym. Himalaistka wspomniała, że wyprawy nie są sposobem na ucieczkę przed rzeczywistością i sobą samym tak jak wiele osób myśli. Wręcz przeciwnie – zbliżają człowieka do siebie, swoich słabości i faktów o nas samych. Pięknie mówiła też o człowieku w drodze… I właśnie o tym, że często droga do celu jest celem samym w sobie i o tym szczególnie powinniśmy pamiętać.

kawanpm-95_dajspokoj.com

Niezwykłe jest z jaką lekkością, a za razem pokorą Kinga opowiadała o trudnych i pouczających doświadczeniach w górach wysokich. Na Strychu odbywa się wiele wernisaży, spotkań i koncertów. Zwykle to miejsce tętniące życiem, kolorowe, nasycone dźwiękami. Chyba po raz pierwszy w historii kawiarni, przy tak licznej widowni panowała cisza… Jedyne dźwięki jakie do nas docierały to odgłosy cichutko pracujących urządzeń. A wszystko za sprawą prelekcji Kingi Baranowskiej.

kawanpm-129_dajspokoj.com

Myślę, że nie jestem jedyną osobą, która uważa to spotkanie za wyjątkowe.


kawanpm-121_dajspokoj.com

Kinga Baranowskakawanpm-123_dajspokoj.com

Zdjęcie Kingi z wyprawy z „HALO” w tle (halo – zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej)


Podsumowanie spotkania z tak wyjątkowymi Gośćmi jak Kinga Baranowska i Pan Apoloniusz Rajwa to nie lada zadanie. W krótkiej relacji trudno ująć wszystkie, nawet najważniejsze tematy poruszone w trakcie spotkania. Mam nadzieję, że nie była to nie ostatnia okazja do spotkania i ciekawej relacji na dajspokoj.com

Myślę, że nie jestem jedyną osobą, która uważa to spotkanie za wyjątkowe.

kawanpm-148_dajspokoj.com

KAWA n.p.m. odbyła się z pomocą Coffee Proficiency – krakowskiej palarni, która dostarcza kawę najwyższej jakości, Royes Enginieering – firmie produkująca profesjonalny sprzęt dla Baristów oraz Coffee Desk – sklepu z akcesoriami dla Baristów i nie tylko. Również Cisowianka wsparła nasze wydarzenie dostarczając wody wysokiej jakości.

Zapraszam również do przeczytania relacji z wydarzenia Pana Michała Pyka:

http://www.portalgorski.pl/artykuly/opowiadania/5999-z-kinga-baranowska-przy-kawie-n-p-m

I jeszcze na koniec – fotorelacja Kamila Cichonia.

https://www.flickr.com/photos/68053835@N05/albums/72157668184005446

kawanpm-140_dajspokoj.com

Pozdrawiam ciepło!

Kasia